طراحی راه پله ها، 5 نکته کلیدی

شاید به یاد داشته باشید که تا همین چند سال پیش، راه پله ها صرفا برای عبور و به عنوان بخش غیر جذاب و صلب و ساده ساختمان در نظر گرفته می شدند و شاید جز ساختمان های مجلل و کاربری ها خاص، در اغلب خانه ها، راه پله به ساده ترین شکل ممکن طراحی و ساخته می شد.

اما طی سال های اخیر، با تغییر نگرش طراحی به دکوراسیون داخلی، کاهش ابعاد فضای داخلی منازل مسکونی، رواج آپارتمان نشینی، ساخت مکرر خانه های دوبلکسی و استفاده از پله به هر شکل در طراحی فضای داخلی، علاقه به تزیین راه پله و ساخت آن با متریال های جذاب بیشتر و بیشتر شده است.

یکی از راه کارهای بسیار ساده و در عین حال کاربردی و اقتصادی برای طراحی یک راه پله مدرن، شیک و جذاب، استفاده از گل و گیاهان در دیزاین و دکور پلکان است.

در این مطلب می توانید ایده هایی برای طراحی راه پله خانه و ساختمان هایی با کاربری های غیر مسکونی بیابید و از راهنمایی ها و ایده های طراحان دکوراسیون راحیل هنری، در خصوص استفاده صحیح از این ایده ها بهره بگیرید.

 

در طراحی راه پله به چه نکاتی بایستی توجه کنیم؟

ما اغلب طراحی راه پله‌ها را صرفاً با هدف عملی آن‌ها (جابجایی بین طبقات و سطوح مختلف ساختمان) مرتبط می‌دانیم و تا زمانی که با یک پلکان زیبا روبه‌رو نمی‌شویم، متوجه قدرت خارق العاده آن ها در خلق یک فضای جذاب و بی نظیر نمی شویم.

طراحی و ساخت یک راه پله رویایی و زیبا، می تواند پروژه بسیار پیچیده ای باشد که با توجه به سبک طراحی ساختمان، سلیقه طراح و ملاحظات ساکنان یک ساختمان پیچیده تر هم می شود.

برای کمک به شما برای مقابله با برخی از چالش‌های طراحی راه پله، ما فهرستی از پنج مورد از موارد کلیدی را که باید هنگام برنامه‌ریزی برای تغییر یک راه پله به خاطر داشته باشید گرد آوری کرده ایم

 

یک – بودجه و هزینه طراحی راه پله

هزینه ساخت و اجرای پله ها بسته به مقیاس پروژه شما به میزان قابل توجهی متفاوت است و لازم است باید در هنگام محاسبه هزینه، مواردی مانند مصالح و زمان بندی را در نظر بگیرید.

برای اینکه پروژه طراحی راه پله منزل تان اجرایی و البته مقرون به صرفه باشد، توصیه می شود که با یک شرکت طراحی دکوراسیون یا یک مهندس ساخت و ساز حرفه ای کار کنید و یک برآورد حدودی از هزینه ها را پیش از اجرا در نظر بگیرید.

دو- استانداردها و آئین نامه های ساخت پله

پیش از اینکه به دنبال طراحی های خاص و رویایی با هزینه های نجومی بگردید، لازم است جست و جویی در استانداردها و ضوابط ساخت راه پله بنا به مکانی که در آن قرار دارید، بیاندازید. اغلب این استانداردها به صورت آنلاین قابل جست و جو هستند و البته برخی از مهم ترین ها را می توانید در لینک زیر بیابید.

 

 

سه –  مکان و ابعاد

هنگام در نظر گرفتن مکان قرار گرفتن پله ها، خصوصا در خانه های دوبلکسی و ساختمان های مسکونی کم طبقه، مهم است که دو چیز را در نظر داشته باشید: نورگیری و ایمنی.

در طراحی های قدیمی راه پله های داخلی ساختمان در مکان های دور از پنجره و نور مستقیم طراحی میشد (چرا که جبهه های اصلی نورگیری به پذیرایی و سایر فضاهای مهم اختصاص داده شده است!)، اما لازمست بدانید قرار گرفتن راه پله در مکانی که از نورگیری مناسب به دور است می تواند به سادگی ایمنی ترددکنندگان (خصوصا افراد خردسال و مسن) را به خطر بیاندازد. در این صورت بایستی تدابیر دقیقی برای نورپردازی پله در تمام ساعات شبانه روز بیاندیشید.

ایمنی راه پله، به موارد متعددی از قبیل طراحی نرده های استاندارد، تزیینات ایمن و شیب استاندارد (برای هر کاربری ممکن است کمی متفاوت باشد) باز می گردد. همچنین به لحاظ ضوابط ایمنی آتش سوزی لازم است ورودی و خروجی پله، دسترسی ها و درب های ضد حریق به دقت در آن ها تعبیه شوند.

 

چهار – طراحی و سبک

به لحاظ مدل طراحی، راه پله ها شامل سه دسته کلی گسترده می شوند؛ مستقیم، چرخان و مارپیچ.

برای اینکه تصمیم بگیرید کدام مدل پله برای منزل شما مناسب تر است، لازم است علاوه بر سلیقه و سبک طراحی ساختمان، به ابعاد و فضای در دسترس هم دقت کافی داشته باشید. مدل مستقیم (Straight) ساده ترین و ارزان ترین مدل اجرای پله است اما لزوما در همه شرایط ساختمان امکان پیاده سازی آن نیست.

در صورتی که لازم است از چرخش برای تامین شیب پله استفاده کنید، ساده ترین راه حل تقسیم پلکان به دو قسمت با یک چرخش 90 درجه است.

 

پنج – مواد و متریال های ساخت

شاید صحبت در خصوص متریال های ساخت چندان ضروری نباشد، تنها نکته مهمی که لازمست بدانید اینست که برخی متریال هایی که نما و جلوه بسیار جذابی در طراحی راه پله ایجاد می کنند، می توانند هزینه ساخت آن را تا چندین برابر افزایش دهند.

چوب و شیشه های ساختمانی خصوصا اگر بخواهید از آن ها برای کف سازی پلکان هم استفاده کنید، هزینه های بسیار بالایی دارند و شاید بد نباشد پیش از اقدام به طراحی و پیاده سازی علاقه مندی هایتان، سری به قیمت ها بزنید! ممکن است استفاده از بتن، سنگ یا فلز را برای اجرای یک راه پله اقتصادی و البته زیبا ترجیح بدهید

مقالات مرتبط

دکوراسیون داخلی زیرزمین
طراحی دکوراسیون داخلی زیر زمین

در این مقاله قصد داریم راجع به اهمیت بسیار زیاد طراحی دکوراسیون زیر زمین ها صحبت کنیم. در بسیاری از خانه ها زیر زمین ها

دکوراسیون داخلی ویلای جنگلی

در مقاله قصد داریم نکاتی کاربردی در خصوص یک طراحی بی نظیر در مناطق جنگلی را برای شما عزیزان تشریح کنیم. در طراحی ویلایی پر