روف گاردن موجب صرفه جویی در انرژی می شود؟

روف گاردن در معماری پایدار

یکی از اهداف معماری پایدار ، ایجاد نمای سبز است که محیط زیست سازگار باشد و سبب کاهش آلودگی شود .

روف گاردن علاوه بر ایجاد حس نزدیکی با طبیعت ، در راستای اهداف معماری پایدار نیز کارآمد است.

 

کاهش حرارت

طراحی روف گاردنها به علت سایه اندازی و خنک سازی تبخیری  گیاهان نه تنها سبب کاهش دمای داخلی ساختمان در تابستان می شود.

بلکه اثرات گرمای شهری را نیز کاهش می دهد.

 

روف‌گاردن یا بام‌باغ چیست؟

روف‌گاردن، بام‌باغ یا بام سبز، فضای سبز طراحی شده‌ای است که با احداث آن در فضاهای بلااستفاده­ ساختمان مانند پشت‌بام یا تراس، همسو با تکنولوژی مدرن و هم‌خوان با ارزش‌های زیباشناسی، اجتماعی و فرهنگی می‌تواند در شرایط زیست‌محیطی حال حاضر، فضای سبز از دست رفته شهری را زنده و باعث پایداری محیط، بهبود سلامت روانی و جسمی ساکنین و افزایش کیفیت زندگی شود.

وجود پوشش گیاهی در پشت‌بام به صرفه‌جویی در مصرف انرژی از طریق جلوگیری از هدر رفتن گرما، تأثیرگذار است. در فصل‌های سرد، نور آفتاب جذب باغچه‌های تعبیه شده در پشت‌بام می‌شود و محیطی دنج و خصوصی برای استراحت، پذیرایی و پرورش گیاهان ایجاد می‌کند.

1-بام‌باغ گسترده:

در این نوع روف‌گاردن، کشت گیاهان با ریشه‌های کم انجام می‌شود. بستر کاشت بسیار سطحی و ضخامت خاک حداکثر ۲۰ سانتی‌متر است. بام‌باغ گسترده نسبت به دیگر انواع بام‌باغ بسیار ارزان است و چمن و گیاهانی با پوشش سطحی و کم‌ارتفاع در آن کاشته می‌شود.

2-بام‌باغ نیمه متمرکز:

این نوع بام سبز شامل کشت گیاهان با حجم ریشه بیشتر و دارای عمق بستر کاشت بالای ۳۰ سانتی‌متر تا ۱ متر است. در این نوع بام سبز کلیه گیاهان بوته‌ای مانند توت‌فرنگی، هندوانه و گیاهان دارویی مانند پونه و اسطخودوس و همچنین چمن قابل کشت هستند و تنها باید در طراحی سازه، وزن ایجادشده مدنظر قرار گیرد.

3-بام‌باغ متمرکز:

در این نوع روف‌گاردن از خاک با حجم و ارتفاع زیاد استفاده می‌شود. این نوع بام‌باغ که از موارد قبلی گران‌تر است و تنها ساختمان‌های بزرگ و معروف از پس هزینه آن بر می‌آیند، انواع درختان، گیاهان زینتی و گل‌ها کاشته می‌شوند. این نوع باغ بر روی پشت‌بام ساختمان‌های بزرگ گسترده و مسیرهایی برای قدم زدن و نیمکت‌هایی برای استراحت در آن طراحی می‌شوند.

روف گاردن

 

کاهش مصرف انرژی

طراحی بام ها در سقف ساختمان ها با کاهش اثرات منفی مانند آلودگی هوا، تغییرات اقلیم و افزایش دما جو که در زندگی مدرن و شهرنشینی به اکوسیستم وارد شده است ،

بعنوان یک عایق عمل کرده و موجب کاهش مصرف انرژی می شود.

روف گاردن

روف گاردن

 

گروه طراحی دکوراسیون راحیل هنری

گروه دکوراسیون راحیل هنری با برخوروداری از تیمی خلاق، کارآزموده و متخصص با بهره گیری از پیشرفته ترین روش های روز دنیا و بهترین متریال ساختمانی ، در زمینه طراحی و اجرای پروژه های دکوراسیون داخلی و محوطه سازی فعالیت دارد.

 

راحیل هنری

منبع

مقالات مرتبط

رنگ کرم در دکوراسیون داخلی
رنگ کرم در دکوراسیون داخلی

رنگ کرم در دکوراسیون داخلی یکی از رنگ های زمینه ای و آرام برای استفاده در دکوراسیون داخلی است که به شما احساس دفاعی و