نکات اساسی برای طراحی دکوراسیون بام باغ (روف گاردن)

طراحی دکوراسیون بام باغ و روف گاردن

امروزه به دلیل زندگی های آپارتمان نشینی و پر شدن فضای شهر از ساختمان های بلند کمتر از گذشته سر سبزی می بینیم.

و این قضیه باعث ایجاد افسردگی و حس کسالت در ما می شود چرا که انسان نیاز به دیدن فضاهای سبز دارد اگر این امکان برای شما باشد که پشت بام تان را سر سبز کنید و یک روف گاردن داشته باشید بسیار عالی است چون می توانید علاوه بر داشتن فضایی سبز و گرفتن آرامش و حتی گاها خلوت کردن در این فضا.

می توانید برای جشن و مهمانی هایتان از این فضا استفاده کنید.

روف گاردن

ملاحظات قبل از ساختن بام باغ

ابتدا مطمئن شوید پشت بام برای ساختن بام باغ مناسب است. بهتر است با یک مهندس عمران در این زمینه مشورت کنید تا میزان باری که می توان روی بام گذاشت را بررسی کند. به یاد داشته باشید دسترسی به پشت بام و بام باغ باید آسان باشد تا بتوان تمام وسایل مورد نیاز را به آن منتقل کرد. همچنین نگهداری از گیاهان مستلزم رفت و آمد مرتب به پشت بام است. الگوی دکوراسیون پشت بام باید بر اساس فضایی که در اختیار طراحی شود. محل قرار گرفتن گیاهان را باید طبق وضعیت تابش آفتاب، رطوبت هوا و جهت وزش باد تعیین کنید. پس از آن می توانید انواع گیاهان، درخت و درختچه هایی که می خواهید داشته باشید را انتخاب کنید. سازگاری این گیاهان با آب و هوای اقلیم بسیار حائز اهمیت است. گیاهان روی پشت بام در معرض تابش مستقیم آفتاب اند، بنابراین احتمال خشک شدن آنها چندین برابر است. از مقاومت گل و گیاهان انتخابی در برابر آفتاب و گرما مطمئن شوید. قدم بعدی انتخاب گلدان هاست. برخی ممکن است باغچه ای کوچک با کمی ارتفاع در کف پشت بام ایجاد کنند و گیاهان را درون آن بکارند. در این صورت، آماده سازی بستر باغچه یکی دیگر از اقدامات لازم است. این کار برای رشد گیاهانی که ریشه های قوی تر و عمیق تری دارند بیشتر توصیه می شود.

روف گاردن

نکاتی درباره دکوراسیون پشت بام

باز نگه داشتن فضا: هر چقدر فضا دلبازتر باشد لذت بخش تر است. به خصوص اگر مساحت پشت بام کم است، این یک اقدام مهم برای بزرگ تر جلوه دادن فضا است. به جای بالا آوردن دیوارهایی در محیط پشت بام، از جداره های شیشه ای یا توری استفاده کنید. البته این کار در صورتی میسر است که پشت بام منازل اطراف به بام شما دید نداشته باشند.
گیاهان و درختان بلند بکارید: اگر مساحت پشت بام زیاد است، یا چنانچه منظره ای که از بام می بینید چندان جذاب نیست، بهتر است از گیاهان و درختان بلند و پر شاخ و برگ استفاده کنید تا فضای شما هر چه بیشتر از فضای شهری فاصله بگیرد و تبدیل به محیطی آرام و سر سبز شود.

روف گاردن

باغچه ای کوچک آماده کنید: بهتر است بستری باغچه مانند بر روی پشت بام بسازید تا بتوانید انواع گیاهان را در آن پرورش دهید. فراموش نکنید یک لایه ضد آب باید کف باغچه کار گذاشته شود و همچنین از رشد ریشه ها به عمق های زیاد جلوگیری به عمل آید.
انتخاب گیاهان: جدای از در نظر گرفتن شرایط اقلیمی برای انتخاب گیاهان، باید به داشتن تنوع نیز توجه کنید.   تلفیق گیاهان بزرگ و پر برگ با گیاهان ظریف تر ایده بسیار خوبی است. این تنوع را در انتخاب گلدان ها نیز لحاظ کنید.
انتخاب مبلمان: با توجه به فضای سبزی که ایجاد کرده اید، و کاربری عمده بام باغ، مبلمان مناسب را انتخاب کنید. شاید بهتر باشد میز و صندلی ناهارخوری در این فضا قرار بگیرد. ممکن است ترجیح دهید مبل های راحتی در دکوراسیون پشت بام بگذارید. در هر صورت سبک و ظاهر مبلمان نیز باید با کا فضا همخوانی داشته باشد. اما مهمتر از ظاهر این است که باکیفیت و برای حضور طولانی مدت در فضای باز مناسب باشد. مثل انواع مبلمان حصیری که ارزانتر از سایر نمونه های فضای باز هم هستند.

روف گاردن

بیشتر از سه رنگ استفاده نکنید: یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید و دو رنگ دیگر را برای همراهی در کنار آن در نظر بگیرید. استفاده از رنگ های متعدد در دیوارها، کف پوش، مبلمان و گلدان ها باعث می شود بام باغ شلوغ و نامرتب به نظر برسد. تلفیق یک رنگ زیبا با رنگی خنثی انتخاب مناسبی است. رنگ های خنثی مانند سفید، خاکستری و بژ زیبایی گیاهان را پررنگ تر می کند.
از فضاهای عمودی استفاده کنید: برای داشتن فضای سبز بیشتر، از دیوار های موجود برای آویزان کردن گلدان ها استفاده کنید. همچنین انواع دیواره های فلزی و چوبی مخصوص گلکاری در بازار موجود است که کمک می کند مساحت قابل پرورش گیاهان در دکورسایون پشت بام شما بیشتر شود.

روف گاردن

مجمومع دکوراسیون داخلی راهیل هنری

مقالات مرتبط

مبلمان دکوراسیون داخلی

مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی ایجاد یک فضای جدید و جذاب است که با روند پیشروی تکنولوژی و متد های روز و هم چنین ایده

سبک های دکوراسیون داخلی
انواع سبک دکوراسیون داخلی

انواع سبک دکوراسیون داخلی برای طراحی داخلی و بازسازی یک محیط باید انواع سبک دکوراسیون داخلی را بشناسیم. شناخت نسبی راجع به ابتدایات سبک های