پروژه ویلای لواسان

توضیحات کلی راجع به این ویلا

توضیحات :
کاربری : ویلا
اسم فضا : فضای باز
سبک :
پست مدرن
سبک به کار رفته در این مکان به طور کلی سبک پست مدرن است در سبک معماری پست مدرن سه چیز حائز اهمیت است :

۱- خصوصیات فرهنگی و تاریخی افرادی که از آن استفاده می کنند 
۲-خصوصیات شهری و خیابان و کوچه بازار
۳-شرایط اقلیمی مانند گرما و سرماو..
این ویلا به عنوان فضایی برای ریلکسی اوقات فراقت و تعطیلات آخر هفته صاحب آن کاربری دارد، به همین منظور سعی شده در طراحی نما و حیاط سازی و فضای باز تا حد ممکن از رنگ های خنثی استفاده شود ، رنگ هایی که زیاد با چشم بازی نکنند و چشم را تحت تاثیر قرار ندهند، تا در این مکان طبیعت کار خود را انجام دهد و طبیعت حداکثر تاثیر روانی خود را داشته باشد . ( خصوصیت اول معماری پست مدرن)
رنگ های مورد استفاده خاکستری تیره خاکستری روشن ، رنگ کرم و آبی -سرمه ای است .
تاثیرات روانی رنگ خاکستری این رنگ فضا را آرام می کند، این رنگ عاری از هرگونه محرک یا گرایش درونی است ،این باعث‌می شود که چشم و اعصاب دچار خستگی و ملامت نگردد، این رنگ همان تاثیر آرام بخشی را بر ذهن و چشم دارد که رنگهای هارمونیک دارند،رنگهای آبی و خاکستری تعدیل کننده نیازهای روحی و روانی انسان بوده و در نهایت تأمین کننده سلامت چشم و تعدیل کننده سلامت جسم و روح است ،لذا خداوند در خلقت طبیعت حکمتی داشته که بیشترین رنگ را رنگ آبی و سبز و خاکستری قرار داده ،زیرا این رنگها علاوه بر خصیت آرام بخشی از کثالت و ملالت روح جلوگیری می کنند ،و ما در این مکان از هر سه این رنگ ها بهره می بریم ،سبز را در گیاهان و خاکستری و آبی را در تزیین فضای باز ، در نما وشومینه ، میزباز سنگی کنار استخر و خود استخر در کنار هم و به صورت هارمونیک داریم .
رنگ سرمه ای ترکیب رنگ آبی که یک رنگ سرد است و سیاه که سردی آبی را خنثی می کند است این رنگ بیشتر رنگ لباس ملوانان است و رنگ مرموزی است ، این رنگ یک حالت الهام بخشی توأم با عدم انگیزش دارد و فرد را آرام می کند و عمیقا رهایی بخش است .
با توجه به این نکته که رنگ های دیگر در کنار آبی تیره یا سرمه ای به زیبایی خود را نمایش می دهند،به همین دلیل به راحتی در کنار رنگهای خاکستری و کرم می نشیند و ترکیب رنگی چشم نوازی را ایجاد می کند ،این ترکیب رنگی در کاشی های استخر استفاده شده آبی نماد آب و آسمان ، خاکستری نماد خاک و آسمان و کرم نیز نمادی از خاک زمین و آسمان را به هم پیوند می دهند ودر کنار هم یک بازی رنگهاطبیعت راایفا می کنند .
رنگ کرم نیز مانند خاکستری یک رنگ خنثی است ، محرک وبرانگیزنده نمی باشد و به راحتی در کنار رنگ های دیگر می نشیند 

در این مکان با توجه قرار گرفتن در حومه شهر و در یک منطقه روستایی سعی شده تا نمای ساختمان همبستگی خود را با موقعیت مکانی یعنی یک فضای روستایی حفظ کند به جای استفاده از نمای به همین دلیل از سنگهای کراف با رنگ های طبیعی خاک و سنگ و با توجه به داشتن بافت شبیه به سنگ و کلوخ که کاملا بافت و رنگ سنگ های طبیعی را تداعی گر است استفاده شده حتی در انتخاب رنگ کراف رنگی کاملا طبیعی و هماهنگ با رنگ های طبیعت خاکستری تیره و روشن و کرم که تداعی گر رنگ خاک و سنگ در محیط روستاست ( خصوصیت دوم معماری پست مدرن )، به طوری که نمای این ساختمان در فضای روستا نوعی هماهنگی با فضای روستا را دارد و به عنوان یک عنصر مجزا نیست ، این نما با توجه به گرم و خشک بودن و کویری بودن هوای منطقه با توجه به داشتن تابستان گرم و زمستان سرد دچار آسیب و ترک ناشی از گرم و سرد شدن های ناگهانی هوای منطقه نخواهد شد .(خصوصیت سوم معماری پست مدرن)

فضای نشیمن مهمان

توضیحات :
کاربری : ویلا
نام فضا :فضای نشیمن مهمان
سبک : پست مدرن
در سبک پست مدرن
به طراح اجازه داده می شود که عناصر مختلف را به گونه ای دلخواه ترکیب کند و با یافتن ایده های تازه، در دست آورد نهایی خود به اصالت و ابتکار برسد .
در این سبک از طراحی تلاش می شود تا عناصر و فرم هایی را که در سبک مدرن به فراموشی سپرده شده است، بازیابی نموده و با ایده ای نو آن را به اجرا در آورد.
در واقع عناصری را که مدرنیسم به آن بها نمی دهد و سرکوب می کند سعی در احیای آن است .زندگی در دنیای سیاه و سفید مدرن ها خسته کننده است ، از دید آنها آدم ها یا خوب اند یا بد یا سیاه سیاه یا سفید سفید آنها گاه یا بسیار خوشبینانه با زندگی برخورد می کنند به گونه ای که چشم خود را به برخی واقعیت های تلخی که می بینند می بندند یا چنان بدبینانه که قادر به دیدن نکات مثبت زندگی یا افراد نیستند و طیف گسترده ای از تجربیات و حتی افرادی را که در زندگی با آن روبرو می شوند از دست می دهند،آنهاحد وسطی ندارد ، و دائم در زندگی بین سیاه وسفید ، خوب و بد سردر گم می مانند برخی گاه کمی متعادل تر می شوند و دنیا را خنثی تر می بینند و در نهایت خاکستری یا کرم را در دنیای خود راه می دهند، دنیای این افرادپر از تنهایی است ، دنیایی خالی از معنا ، این خصوصیت دنیای مدرن امروزه و معماری مدرن است ، تا جایی که گاهی حتی رنگ و فرم ، وعناصری که روح انسان به آن نیاز دارد ، در این دنیا به فراموشی سپرده می شود.
انسان امروز در یک دنیای صنعتی و ماشینی، خود نیز تبدیل به ماشین شده و حس زیبایی شناسی خود راها مختص به انسان است ،از دست داده است ،گوش او را صدای ماشین و ترافیک پر کرد وحس شنوایی او را خراب کرده تا جایی که ناکوکی و صداهای خشن را موسیقی می داند .
او در دیدگاه سیاه و سفید خود به زندگی ، رنگ را فراموش کرده واز طبیعت دور مانده و سرگرم تمدن و مدرنیته شدن شده است ، بدون توجه به این که او یک انسان است ، و روح او نیاز به برخی چیزها دارد که در دنیای مدرن به فراموش سپرده شده است .

علت استفاده از سبک پست مدرن برای این مکان که به عنوان مکانی برای استراحت و گذراندن تعطیلات پایان هفته است ، این است که در سبک پست مدرن خلوت تر بودن فضا و چیدمان ساده تر آن ، از اضطراب و بروز انرژی منفی جلوگیری کرده ، فضای ذهن را خالی می کند ،استفاده از رنگهای روشن در این سبک به سادگی و جذابیت محیط کمک می کنند و حس آرامش بیشتری را بوجود می آورند.

رنگ های قالب در این فضا سفید ، خاکستری و زرد می باشند .
رنگ سفید رنگی مثبت نورانی و القا کننده آرامش و آسایش است ، این رنگ تکانه های احساسی و نا امیدی را تسکین می دهد و کمک می کند تا احساسات افکار و روح شما را پاک سازد،این رنگ رنگ صداقت و خلوص و سادگی است .
از لحاظ بصری سفید فضا را بازتر نشان می دهد و احساس خالی بودن و تهی بودن و تمیز تر بودن محیط را می دهد، این رنگ پاکی و تمیزی و رهایی را القا می کند.

رنگ خاکستری رنگی است کاملا خنثی این رنگ حالتی از سستی و رهایی را بوجود می آورد ، این رنگ رنگ فرار است و هیچ قدرت محرک هوشی ندارد ولی با عقل و دانش و استحکام در ارتباط است ، این رنگ فشار های روحی را کم می کند به همین دلیل در زمان جنگ و افزایش فشارهای روانی تمایل به استفاده از این رنگ افزایش می یابد .
خاکستری روشن شخصیت را باثبات می کند و در تغییر نگرش های به سمت نگرش های عاقلانه و منطقی موثر است ، این رنگ بین خودآگاه و ناخودآگاه رابطه برقرار می کند و پذیرای افکار جدید و نو می باشد

سومین رنگ قالب رنگ زرد است که با تزریق به رنگ سفید و خاکستری فضا را از حالت کسل کننده و خسته کننده خارج می کند و حال و هوای فضا را شاد می کند این رنگ رنگ خورشید است و به فضا را گرما و انرژی می بخشد و مثبت گرایی و امید و شادی را به محیط می افزاید .

رنگ قهوه ای به کار رفته در فرش های این مکان رنگی است که به راحتی در کنار زردمی نشیند و رنگ خاک و زمین هم هست .

تابلو های نقاشی به کار رفته در این فضا با موضوعات طبیعت و افراد روستایی نشان دهنده روستایی بودن اقلیم و مکان و سه خصوصیت فضای پست مدرن را در ذهن یادآور می شود .

نشیمن و تماشای تلویزیون 

توضیحات : 

کاربری : ویلا 

نام فضا : نشیمن و تماشای تلویزیون 

در این فضا استفاده از شومینه تداعی گر مجسمه های کروم دوره کلاسیک و آئینه و شمعدان قرار گرفته روی آن در کنار مبلمان راحت و مدرن و قرار گرفتن آنها در کنار چراغ های قدیمی و فرش با طراحی بینابین و نقشه نزدیکتر به طرح های مدرن ،خاصیت سبک پست مدرن را در بکار گیری عناصر و عوامل فراموش شده و یادآوری آن در کنار فضایی مدرن و توام قرار دادن آنها در یک فضا و ایجاد پیوندی ورابطه بین آنها را نشان می دهد که در اینجا در واقع این عنصر پیوند دهنده ،رنگ می باشد .

با توجه به رنگهای به کار رفته می بینید رنگها هیچ جا قفل نشده و چرخش رنگ را در فضا به راحتی می بینیم و این نکته مهمی است که انسان را از لحاظ بصری خسته نمی کند و چشم دائماچرخش و بازی رنگ را در محیط می بیند .

نکته قابل توجه این است که در مکان به طور کل سعی شده در هیچ  فضایی از رنگ های تند و غیر مرتبط استفاده نشود ، زیرا چنان که خاطر نشان شد ،این مکان به عنوان یک مکان مورد استفاده برای استراحت و آرامش نباید از هیچ گونه رنگی برای بیان و گفتگوی روانی استفاده شود برعکس رنگها خاموش و آرام و رها و شاد اند و ذهن را جز رهایی و آرامش و شادی در گیر هیچ المان اضافه ای نمیکنند.

حتی در دیوار پشت تلویزیون سعی شده سنگهای بدون بافت با  رنگ های خنثی وبدون زبری و  با اندکی لطافت استفاده شود که هیچ گونه  آزار بصری نداشته باشد.

آشپزخانه و ناهار خوری

این فضا ، آشپزخانه و ناهار خوری مهمان می باشد .
در اینجا سعی شده تا برای کابینت از جنس کابینتی استفاده شود که از حال و هوای فضا دور نباشد ،به این دلیل از این طرح که تداعی گر سنگ مرمر می باشد ، استفاده شده و در فضای بین آن باز از سنگ های کوچک با هارمونی رنگهای محیط استفاده شده است.

ورودی و راه پله ویلا

در راه پله این ویلای دوبلکس سعی شده تا از پنجره های بزرگ برای گرفتن نور بیشتر در هر دو طبقه استفاده شده رنگ های استفاده شده رنگهایی از خانواده کرم و خاکستری ، شیری و قهوه ای می باشد که کاملا با رنگهای محیط هارمونی و سنخیت داشته باشد در عین حال ایجاد کننده یک ارتباط رنگی بین هر دو طبقه می باشد ، به این صورت از هریک از طبقات که به این فضا نگاه کنیم گسستگی رنگ یا عدم هارمونی نمی بینیم و به گونه ای تعلق ای فضا به هر یک از طبقات را احساس می کنیم .

ایجاد شکل مثلث ایستا در فضای راه پله در نگاه اول چشم را به طبقه بالا می کشد و رأس رو به بالای آن علاوه بر این که سقف را بلند تر نشان می دهد توجه را به آسمان می برد و نماد الوهیت و هماهنگی و تناسب می باشد ، تقویت کننده احساس امید و توجه به خداوند است چنانچه در بعضی از کلیسا ها از این شکل استفاده می شود،مولث ایستا نمادی از الوهیت ، کوه و غاراست .

 

اتاق خواب کودک و نوجوان

اتاق خواب کودک یا نوجوان :
رنگ های به کار رفته در این اتاق رنگهای سفید ، خاکستری و کرم می باشد ، با توجه به این که رنگهای به کار رفته دارای هارمونی رنگی با بقیه محیط می باشد ، و کسستگی رنگ در فضاها نیست و اتحاد رنگی کل با کل فضا حفظ شده در این اتاق با توجه به داشتن یک زیر شیروانی در قسمت بالا سعی شده تا حس امنیت در تنهایی و عدم ترس و وهم برای کودک یا نوجوان داشته باشد ، اعصاب او را تحت تاثیر قرار ندهد و خوابی راحت را تجربه کند.
در تاق کودک یا نوجوان باید توجه شود پرده مورد استفاده از رنگ های روشن باشد ، و تا اندازه ای پنجره را بپوشاند که از ورود نور به طور کامل جلوگیری نکند و در عین حال فضای اتاق را از فضای بیرون جدا کند و حس یکی بودن فضای بیرون و درون را هم نداشته باشد استفاده از حریرهای نازک یا مانند این اتاق پرده ای متشکل از رشته هایی از نخ همانطور که اجازه رد شدن نور را در روز می دهد ، دید به بیرون و فضای بیرون را کم می کند و حس امنیت کودک یا نوجوان را بالا می برد.

اتاق شماره 3 کارمندان

توضیحات :
کاربری : ویلا
اسم فضا : فضای باز
سبک :
پست مدرن
سبک به کار رفته در این مکان به طور کلی سبک پست مدرن است در سبک معماری پست مدرن سه چیز حائز اهمیت است :۱- خصوصیات فرهنگی و تاریخی افرادی که از آن استفاده می کنند .
۲-خصوصیات شهری و خیابان و کوچه بازار
۳-شرایط اقلیمی مانند گرما و سرماو..
این ویلا به عنوان فضایی برای ریلکسی اوقات فراقت و تعطیلات آخر هفته صاحب آن کاربری دارد، به همین منظور سعی شده در طراحی نما و حیاط سازی و فضای باز تا حد ممکن از رنگ های خنثی استفاده شود ، رنگ هایی که زیاد با چشم بازی نکنند و چشم را تحت تاثیر قرار ندهند، تا در این مکان طبیعت کار خود را انجام دهد و طبیعت حداکثر تاثیر روانی خود را داشته باشد . ( خصوصیت اول معماری پست مدرن)
رنگ های مورد استفاده خاکستری تیره خاکستری روشن ، رنگ کرم و آبی -سرمه ای است .
تاثیرات روانی رنگ خاکستری این رنگ فضا را آرام می کند، این رنگ عاری از هرگونه محرک یا گرایش درونی است ،این باعث‌می شود که چشم و اعصاب دچار خستگی و ملامت نگردد، این رنگ همان تاثیر آرام بخشی را بر ذهن و چشم دارد که رنگهای هارمونیک دارند،رنگهای آبی و خاکستری تعدیل کننده نیازهای روحی و روانی انسان بوده و در نهایت تأمین کننده سلامت چشم و تعدیل کننده سلامت جسم و روح است ،لذا خداوند در خلقت طبیعت حکمتی داشته که بیشترین رنگ را رنگ آبی و سبز و خاکستری قرار داده ،زیرا این رنگها علاوه بر خصیت آرام بخشی از کثالت و ملالت روح جلوگیری می کنند ،و ما در این مکان از هر سه این رنگ ها بهره می بریم ،سبز را در گیاهان و خاکستری و آبی را در تزیین فضای باز ، در نما وشومینه ، میزباز سنگی کنار استخر و خود استخر در کنار هم و به صورت هارمونیک داریم .
رنگ سرمه ای ترکیب رنگ آبی که یک رنگ سرد است و سیاه که سردی آبی را خنثی می کند است این رنگ بیشتر رنگ لباس ملوانان است و رنگ مرموزی است ، این رنگ یک حالت الهام بخشی توأم با عدم انگیزش دارد و فرد را آرام می کند و عمیقا رهایی بخش است .
با توجه به این نکته که رنگ های دیگر در کنار آبی تیره یا سرمه ای به زیبایی خود را نمایش می دهند،به همین دلیل به راحتی در کنار رنگهای خاکستری و کرم می نشیند و ترکیب رنگی چشم نوازی را ایجاد می کند ،این ترکیب رنگی در کاشی های استخر استفاده شده آبی نماد آب و آسمان ، خاکستری نماد خاک و آسمان و کرم نیز نمادی از خاک زمین و آسمان را به هم پیوند می دهند ودر کنار هم یک بازی رنگهاطبیعت راایفا می کنند .
رنگ کرم نیز مانند خاکستری یک رنگ خنثی است ، محرک وبرانگیزنده نمی باشد و به راحتی در کنار رنگ های دیگر می نشیند .

اتاق شماره 3 کارمندان

توضیحات :
کاربری : ویلا
اسم فضا : فضای باز
سبک :
پست مدرن
سبک به کار رفته در این مکان به طور کلی سبک پست مدرن است در سبک معماری پست مدرن سه چیز حائز اهمیت است :۱- خصوصیات فرهنگی و تاریخی افرادی که از آن استفاده می کنند .
۲-خصوصیات شهری و خیابان و کوچه بازار
۳-شرایط اقلیمی مانند گرما و سرماو..
این ویلا به عنوان فضایی برای ریلکسی اوقات فراقت و تعطیلات آخر هفته صاحب آن کاربری دارد، به همین منظور سعی شده در طراحی نما و حیاط سازی و فضای باز تا حد ممکن از رنگ های خنثی استفاده شود ، رنگ هایی که زیاد با چشم بازی نکنند و چشم را تحت تاثیر قرار ندهند، تا در این مکان طبیعت کار خود را انجام دهد و طبیعت حداکثر تاثیر روانی خود را داشته باشد . ( خصوصیت اول معماری پست مدرن)
رنگ های مورد استفاده خاکستری تیره خاکستری روشن ، رنگ کرم و آبی -سرمه ای است .
تاثیرات روانی رنگ خاکستری این رنگ فضا را آرام می کند، این رنگ عاری از هرگونه محرک یا گرایش درونی است ،این باعث‌می شود که چشم و اعصاب دچار خستگی و ملامت نگردد، این رنگ همان تاثیر آرام بخشی را بر ذهن و چشم دارد که رنگهای هارمونیک دارند،رنگهای آبی و خاکستری تعدیل کننده نیازهای روحی و روانی انسان بوده و در نهایت تأمین کننده سلامت چشم و تعدیل کننده سلامت جسم و روح است ،لذا خداوند در خلقت طبیعت حکمتی داشته که بیشترین رنگ را رنگ آبی و سبز و خاکستری قرار داده ،زیرا این رنگها علاوه بر خصیت آرام بخشی از کثالت و ملالت روح جلوگیری می کنند ،و ما در این مکان از هر سه این رنگ ها بهره می بریم ،سبز را در گیاهان و خاکستری و آبی را در تزیین فضای باز ، در نما وشومینه ، میزباز سنگی کنار استخر و خود استخر در کنار هم و به صورت هارمونیک داریم .
رنگ سرمه ای ترکیب رنگ آبی که یک رنگ سرد است و سیاه که سردی آبی را خنثی می کند است این رنگ بیشتر رنگ لباس ملوانان است و رنگ مرموزی است ، این رنگ یک حالت الهام بخشی توأم با عدم انگیزش دارد و فرد را آرام می کند و عمیقا رهایی بخش است .
با توجه به این نکته که رنگ های دیگر در کنار آبی تیره یا سرمه ای به زیبایی خود را نمایش می دهند،به همین دلیل به راحتی در کنار رنگهای خاکستری و کرم می نشیند و ترکیب رنگی چشم نوازی را ایجاد می کند ،این ترکیب رنگی در کاشی های استخر استفاده شده آبی نماد آب و آسمان ، خاکستری نماد خاک و آسمان و کرم نیز نمادی از خاک زمین و آسمان را به هم پیوند می دهند ودر کنار هم یک بازی رنگهاطبیعت راایفا می کنند .
رنگ کرم نیز مانند خاکستری یک رنگ خنثی است ، محرک وبرانگیزنده نمی باشد و به راحتی در کنار رنگ های دیگر می نشیند .