3 نباید بسیار مهم در طراحی ویلا

طراحی ویلا باید بر اساس نیازهای اصلی کارفرما و استانداردهای موجود انجام شود؛ اما گاهی سلیقه شخصی و بی‌تجربگی افراد، موجب طراحی فضاهای غیرکاربردی در ویلا می‌شود.

طراحی ویلا یک فعالیت تخصصی است که دانش و تجربه طراح در نتیجه نهایی کار، تاثیر بسیار زیادی دارد. فضاهای گوناگون با کاربری‌های متفاوت، دارای اصول متفاوتی در زمینه طراحی با یک‌دیگر هستند. اصولی که در صورت عدم توجه، موجب کاهش کیفیت نتیجه نهایی کار خواهد شد. به عنوان مثال طراحی ویلا با طراحی آپارتمان‌های مسکونی، اداری و تجاری، اگرچه از دیدگاه فنی بسیار مشابه است؛ اما دارای تفاوت‌های بسیاری است. در این نوشته می‌خواهیم 3 نباید بسیار مهم را در زمینه طراحی ویلا با شما در میان بگذاریم.

 

فضای داخلی را برای کاربری دائمی تعریف نکنید

ویلاها معمولا برای اقامت کوتاه مدت و تفریحی هستند. قرار است چند روزی را مهمان ویلای خود باشید و در آن لحظاتی خوش و خرم را تجربه کنید. بنابراین بجای آنکه به دنبال طراحی دکوراسیون داخلی فضا برای اقامت دائمی باشید؛ سعی کنید فضا را طوری طراحی کنید که نیازهای تفریحی و اقامت کوتاه مدت شما را برطرف کند. این موضوع به‌خصوص در ویلاهایی که دچار محدودیت فضا هستند بسیار مهم است.

به عنوان مثال، اگر فضای کمی در اختیار داریم، لزوما نیازمند یک رختشوی‌خانه مجزا نیستیم. همچنین می‌توان سرویس بهداشتی و حمام را به صورت یک‌پارچه طراحی کرد. وجود کمد دیواری‌های بزرگ در اتاق‌ها نیز از ضرورت‌های یک خانه ویلایی نیست. این کمبودهای موجود در طراحی، اگرچه در طولانی مدت و سکونت دائمی ممکن است آزاردهنده باشد؛ اما برای اقامت‌های چند روزه، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

طراحی ویلای مدرن کوچک
طراحی ویلای مدرن کوچک

 

در مقابل با انجام این صرفه‌جویی‌ها، طراحی ویلا شما فضای بیشتری برای اتاق نشیمن و سالن پذیرایی دارد. فضایی که می‌توانید با طراحی داخلی مناسب، در آن مهمانی‌های خود را برگزار کنید و یا وسایل بازی و سرگرمی گوناگون مثل میز بیلیارد، سینمای خانگی و… را مستقر کنید.

 

فضای باز را فدای فضای داخلی نکنید

یکی از مزایای ویلا نسبت به خانه‌های شهری و آپارتمانی، داشتن فضای باز وسیع و مجهز است. در واقع یکی از بهترین لذت‌های سکونت در ویلا، استفاده از فضای باز و حیاط ویلا است. جایی که می‌توان در آن کاربری‌های گوناگونی مانند باغچه، استخر، آلاچیق، زمین بازی و… را ایجاد کرد.

اگر در طراحی ویلای خود در زمینه متراژ زمین و همچنین بودجه در دسترس، دچار محدودیت هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم فضای باز حیاط را فدای گسترش فضای داخلی نکنید. فراموش نکنید که ویلای بدون حیاط و تراس دلنشین و قابل استفاده، فرق چندانی با یک خانه آپارتمانی ندارد.

 

اصول طراحی ویلا
اصول طراحی ویلا

 

همه چیز را نمی‌توانید داشته باشید

هر ویلایی، هرچقدر هم که وسعت داشته باشد؛ باز هم برای بعضی موارد با محدودیت فضا روبرو است. حال اگر وسعت زمین انتخابی کم باشد؛ این محدودیت‌ها بیشتر نیز خواهد شد. بنابراین بهتر است فکر اینکه همه امکانات مرسوم در ویلا را داشته باشید، از ذهن خود بیرون کنید.

اصرار بر داشتن تمامی امکانات موجب کاربردی نبودن آنها می‌شود. به عنوان مثال داشتن یک استخر داخلی بسیار کوچک، پس مدت کوتاهی آن را بلا استفاده خواهد کرد. یا طراحی دوبلکس خانه با پله‌های تنگ و باریک، تنها به دلیل زیبایی آن، از کاربری ویلای شما خواهد کاست.

در این شرایط بهتر است دست به انتخاب بزنید؛ و آنچه ضروری‌تر است را در اولویت خود در طراحی ویلا قرار دهید.

در پایان فراموش نکنید که اگرچه سلیقه شخصی شما به عنوان صاحب ویلا در طرح نهایی بسیار مهم است؛ اما تجربه و تخصص طراحان را جدی بگیرید و از پیشنهادات و راهنمایی‌‎های آنها استفاده کرده و اجازه دهید تا ویلایی استاندارد را برای شما طراحی کنند.

مقالات مرتبط