نکاتی درباره طراحی رستوران و چیدمان داخلی

دکوراسیون و طراحی رستوران یک کار بسیار پیچیده است که باید به دقت انجام شود. در این مقاله به مهمترین فاکتورهایی که باید در این زمینه رعایت کنید اشاره کرده‌ایم.

ارائه غذای باکیفیت و خدمات عالی به مشتری، برای رستوران‌ها و مشاغلی که در زمینه صنایع غذایی فعالیت دارند بسیار مهم است. اما از محیط و طراحی رستوران نیز نباید غافل شد. اگر می‌خواهید مشتریان در رستوران شما احساس راحتی کنند و از وعده غذایی خود لذت ببرند باید به این موضوع توجه کنید. طراحی دکوراسیون داخلی صحنه را برای ایجاد یک تجربه لذت‌بخش در ذهن مشتری آماده می‌کند. استفاده از موسیقی، ظرف ظروف، مدل صندلی و… همگی در این زمینه موثر هستند.

در این مقاله می‌خواهیم به چند نکته مهم در مورد چیدمان داخلی و طراحی رستوان اشاره کنیم. اگر رستوران دارید و به فکر افزایش فروش و رونق کسب‌وکار خود هستید، حتما به این نکات توجه کنید.

چند نکته مهم در مورد طراحی رستوران

 

تعادل در ظرفیت صندلی‌ها

طراحی رستوران باید به گونه‌ای باشد که تعادلی بین ایجاد یک محیط استقبال‌کننده و استفاده از حداکثر ظرفیت، برقرار کند. به عبارت دیگر باید زمینه لازم برای استفاده از حداکثر مشتری را در کنار ایجاد حس راحتی در او فراهم کند. متاسفانه دیده شده است که در برخی از رستوران‌ها بیشتر به جای اینکه به راحتی و آرامش مشتری فکر شود، بر روی ظرفیت صندلی‌های تمرکز شده است. برای مثال فست‌فودهای ارزان قیمت، به ظرفیت بیشتر توجه می‌کنند، در حالی که یک رستوران مجلل و شیک، بیشتر روی محیط تمرکز دارد.

 

چالش‌های طراحی

در تمام رستوان‌ها حداقل یک میز یا یک منطقه کوچک وجود دارد که از نظر استانداردهای طراحی دچار مشکل است. همین موضوع هم باعث می‌شود که مشتریان فقط در صوتی که جای دیگری نباشد و مجبور باشند، غذای‌شان را روی آن میز خاص می‌خورند. به عنوان مثال میزهایی که زیادی به سرویس بهداشتی نزدیک هستند یا درست رو به روی سیستم خنک‌کننده یا بخاری قرار دارند، زیاد مورد استقبال قرار نمی‌گیرند.

با این حال تعداد کمی از رستوران‌ها می‌توانند این مشکل را حل کنند. برای رفع این مشکل می‌توان از ابزارهای تقسیم‌کننده مانند پارتیشن‌های چوبی، گیاهان بلند یا موارد این چنینی استفاده کرد.

برای این که بفهمید کدام بخش از رستوران‌تان چنین مشکلاتی را دارد و ممکن است مشتریان از آنها استقبال نکنند، قبل از راه‌انداری کسب‌وکار، خودتان مانند مشتری وارد فضای رستوران شده و نشستن روی تک تک صندلی‌ها را امتحان کنید. به این ترتیب می‌توانید فضاهای مشکل‌دار را در رستوران پیدا کرده و به دنبال راه چاره باشید.

طراحی کافه رستوران
طراحی کافه رستوران

 

استفاده از موسیقی

بیشتر رستوران‌ها ترجیح می‌دهند در سالن‌های سروشان حداقل یک موسیقی ملایم پخش شود. سبک موسیقی استفاده شده در رستوران درست به اندازه سبک منو یا آثار هنری که روی دیوارها نصب کرده‌اید مهم است. نکته دیگری که در مورد این موضوع وجود دارد این است که تا جای ممکن از پخش آهنگ‌های تکراری خودداری کنید. چرا که کارمندان شما مجبورند هر روز و هر روز این آهنگ‌ها را گوش کنند.

استفاده از کانال‌های رادیویی پخش‌کننده موسیقی یک گزینه ارزان برای رستوان‌های معمولی است. از طرفی استفاده از هنر یک نوازنده یا گروه موسیقی می‌تواند شهرت رستوران را افزایش دهد. البته بسیاری از رستوران‌ها آخر هفته‌ها یا در شب‌های خاصی موسیقی زنده دارند.

 

سیستم گرمایشی و تهویه مطبوع

آشپزخانه رستوران منبع تولید گرما، بو و دود زیادی است. بنابراین رفع این موارد به کمک تهویه مطبوع از واجبات است. استفاده از هود و فن نیز می‌تواند هوای رستوران را تا حدودی تعدیل کند، اما سیستم تهویه مطبوع استاندارد، چیز دیگری است.

پس در طراحی رستوران سیستم تهویه مطبوع را لحاظ کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که مشتریان در وسط تابستان، با ورود به رستوران شما احساس کنند که وارد جهنم شده‌اند. ممکن است خرید این سیستم هزینه زیادی را روی دست شما بگذارد، اما در مجموع ارزشش را دارد.

 

سرویس بهداشتی

نکته مهمی که در مورد این موضوع وجود دارد این است که سرویس بهداشتی باید تا جای ممکن از سالن دور باشد. ضمن اینکه دستشویی‌ها باید در شروع هر شیفت کاری حداقل یک بار بررسی و تمیز شوند. یکی از خدمه را نیز مسئول تعویض دستمال کاغذی‌ها و بیرون آوردن سطل زباله کنید.

مقالات مرتبط

رنگ کرم در دکوراسیون داخلی
رنگ کرم در دکوراسیون داخلی

رنگ کرم در دکوراسیون داخلی یکی از رنگ های زمینه ای و آرام برای استفاده در دکوراسیون داخلی است که به شما احساس دفاعی و