نکاتی که باید در دیزاین منزل و به خصوص اتاق نشیمن رعایت کنیم

برای دیزاین منزل با استفاده از طرح‌های متفاوت و ویژه، توصیه می‌کنیم که ادامه این مقاله را مطالعه کرده و نکاتی که در آن ذکر کرده‌ایم را رعایت کنید.

اتاق نشیمن قطعاً مهمترین فضای خانه است. زیرا ما بیشتر وقت خود را با خانواده و دوستان در این فضای می‌گذرانیم. بنابراین توجه به نکات کلیدی که در مورد دکوراسیون داخلی منزل وجود دارد، اهمیت بسزایی خواهد داشت. در این مقاله در مورد دیزاین منزل به خصوص اتاق نشیمن به صورت اختصاصی صحبت می‌کنیم.

 

مهمترین نکاتی که باید در مورد دیزاین منزل و اتاق نشیمن بدانید

شناسایی نیازها

اولین قدم این است که در مورد نیازهای خود و نحوه زندگی در اتاق نشیمن سوالاتی را مطرح کنید. همه ما با توجه به اینکه چه شخصیتی داریم، از چه چیزی خوش‌مان می‌آید و در چه سبک خانه‌ای زندگی می‌کنیم، در مورد طراحی و دکوراسیون داخلی منزل یکسان تصمیم‌گیری نمی‌کنیم. اجازه دهید با مثال در مورد این موضوع صحبت کنیم:

  • اگر حیوان خانگی دارید، باید در انتخاب موادی که برای دیزاین منزل خود استفاده می‌کنید دقت کنید. مثلا گربه‌ها و سگ‌ها مبل مخمل را دوست دارند. اما این جنس موی بدن حیوانات را به خود جذب می‌کند و ممکن است انتخاب خوبی برای شما نباشد.
  • اگر فرد مسنی هستید، شاید مبل راحتی برای شما مناسب نباشد.
  • اگر یک خانواده بزرگ هستید و 3 فرزند دارید، شاید برای بازی فرزندان‌تان نیاز به ایجاد فضایی در اتاق نشیمن خود داشته باشید. در این شرایط مبلمان سلطنتی اصلا به دردتان نمی‌خورد و باید از مبل‌های راحتی جمع‌وجور استفاده کنید.
  • اگر زوج جوانی هستید و دوستان‌تان زیاد به دیدن‌تان می‌آیند برای برآوردن نیازهای‌شان، به صندلی‌های مختلفی احتیاج دارید. شاید هم به زودی بچه‌دار شوید. به این ترتیب باید یک اتاق خواب اضافه یا حداقل یک فضای کوچک داشته باشید.
  • در انتخاب تخت نیز باید شخصیت و سلیقه همسرتان را در نظر داشته باشید.

 

Identify needs in home design
شناسایی نیازها در دیزاین منزل

 

توجه به گردش نور، مناظر و حرکات

رایج‌ترین اشتباهی که بیشتر افراد در زمان خرید وسایل خانه انجام می‌دهند، توجه نکردن به ابعاد آنهاست. بر همین اساس گاها دیده شده است که برای یک خانه کوچک که قرار است یک زوج در آن زندگی کنند، مبلمان‌های بسیار حجیم و سنگینی خریداری می‌شود. از طرفی خرید وسایل خیلی کوچک هم زیاد خوب نیست. بنابراین باید حد اعتدال را رعایت کنید. اگر ابعاد مبلمان مناسب باشد، در فضای صرفه‌جویی شده و کل طراحی هماهنگ‌تر خواهد شد.

عناصر اصلی در دیزاین منزل مانند مبلمان را بسته به نور طبیعی خانه و فاصله‌ای که قرار است با پنجره‌ها داشته باشند، انتخاب کنید. تا جایی که ممکن است، برای بهینه‌سازی فضا از کمدهای سفارشی استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید از همه فضاهای خانه استفاده کنید.

نکته بعدی که برای دیزاین منزل باید به آن توجه کنید این است که می‌خواهید تلویزیون را کجا قرار دهید؟ با پاسخ دادن به این سوال می‌توانید انتخاب بهینه‌تری داشته باشید. مثلا اگر می‌خواهید تلویزیون‌تان را در فضای پذیرایی بگذارید، بهتر است به جای خرید مبلمان‌های سلطنتی، از سبک‌های مدرن و راحتی استفاده کنید.

 

توجه بیشتر به چیدمان منزل و المان‌های آن

حالا که می‌دانید برای دیزاین منزل خود به چه وسایل و ابزاری نیاز دارید و چگونه می‌توانید یک طرح اصولی و استاندارد را در خانه خود اجرا کنید، اجازه بدهید به چند نکته مهم دیگر نیز اشاره کنیم. با رعایت این نکات علاوه بر این هنر خود را به دیگران نشان می‌دهید، می‌توانید طرح ساده و اصولی خود را خلاقانه‌تر کنید.

اول از همه این که باید بدانید چه رنگ‌هایی را دوست دارید؟ آیا برای ایجاد خلاقیت به کاغذ دیواری‌های تصویری فکر کرده‌اید؟ شما تنها با این دو المان یعنی استفاده از رنگ و کاغذ دیواری می‌توانید سبک و استایل مخصوص به خودتان را در خانه پیاده کنید. هماهنگ کردن رنگ دیوار با رنگ پارچه مبل، پرده، کوسن‌ها و فرش تنها یکی از روش‌های خلاقانه برای ایجاد جذابیت بصری بیشتر است. بنابراین از نوآوری نترسید و سعی کنید با چیزهایی که به آنها علاقه دارید، یک فضای ساده و متفاوت در خانه ایجاد کنید.

مقالات مرتبط

کمد دیواری
کمد دیواری در دکواسیون داخلی

امروزه با کوچک شدن فضای خانه ها و افزایش وسایل و البسه اعضای خانواده نیاز به استفاده و تعبیه درست کمد دیواری در منازل امری